Supported languages
Follow us
XXI koolist XXI sajandi haridus

XXI koolist XXI sajandi haridus

Õpilasleiutajate riiklik konkurss ootab noorte nutikaid ideid 15. oktoobrini. Osaleda võivad kõik üldharidus- ja kutsekoolide 1.-12. klassi õpilased. Konkursi preemiafond on 25 950 eurot.

Konkursile oodatakse leiutisi, mis aitavad lahendada kellegi igapäevaelu probleeme ja seeläbi nende elu paremaks muuta. „Probleemid, mida lapsed oma ideedega püüavad lahendada, tulevad igapäevaelust. Palju on esitatud ideid, mis parandavad liiklusohutust (näiteks ülekäiguraja nähtavamaks muutmiseks või maanteel möödasõidu turvalisemaks tegemiseks) või aitavad asju meeles pidada ja üles leida ( näiteks idee võtmest, mis tuletab meelde, kui unustad kodust väljudes ukse lukku keerata või sussid, mis reageerivad omaniku vilele,“ toob konkursi peakorraldaja Margit Lehis välja mõningaid näiteid eelmistelt konkursitelt.

„Sel aastal on varasemaga võrreldes oluline muudatus konkursi tingimustes, mis puudutab  10.-12. klassi töid .  Sellest aastat alates ootame neilt lisaks probleemi, selle lahenduse ja tööpõhimõtte kirjeldamisele ka probleemi olemasolu põhjendamist taustallikatele tuginedes ja allikate loetelu ning korrektset allikatele viitamist töö sees. Põhjalikum konkursitöö ja selle korralik vormistamine võimaldab seda kasutada ka näiteks kohustusliku loovtöö- või praktilise tööna ,“ toob Margit Lehis välja.

Konkursitöid hinnatakse kolmes vanuserühmas:
1. – 4. klass
5. – 9. klass
10. – 12. klass, sh kutsekoolide vastav vanuserühm

Preemiad ootavad parimaid leiutajaid, nende juhendajaid ja edukaimat konkursil osalenud kooli. Lisaks on eriauhinnad: 4.-9. klassi parimad on oodatud noorte leiutajate talvekooli; üks õpilane pääseb Eestit esindama rahvusvahelisele õpilasleiutajate olümpiaadile Gruusiasse ja teine Ameerikas toimuvale noorte teadusmessile Intel ISEF. Auhindu on välja pannud ka meie koostööpartnerid: AHHAA teaduskeskus, Energia avastuskeskus, Kuninglik Taani Saatkond Eestis, Ameerika Ühendriikide Suursaatkond ja Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium.

Täpsem info veebis: http://www.etag.ee/teaduse-populariseerimine-2/opilasleiutajate-konkurss/

Konkursi tulemused avalikustatakse 11. detsembril Energia avastuskeskuses.
Noorte leiutajate konkurssi korraldab Eesti Teadusagentuur ja rahastab Haridus- ja Teadusministeerium.